Gamma Knife hakkında sıklıkla sorulan soruları sizler için derledik. Eğer aradığınız cevap burada bulunmuyorsa veya daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle WhatsApp Destek Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Gamma Knife Işın Cerrahisi uygulanacak hastanın yapması gerekenler nelerdir?

Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınızı hekiminize söyleyiniz. Tedavi öncesinde bu ilaçların alınıp alınamayacağı ile ilgili bilgi size aktarılacaktır.

Işın cerrahisi günü veya bir gün öncesinde saçınızı ve kafanızı şampuanla yıkamanız istenmektedir.

Hastaneye rahat kıyafetler giyerek geliniz. Kıyafetlerinizin üzerinde metal fermuar ve düğme gibi parçalar olmamasına dikkat ediniz. Mücevherat ve saat takmayınız.

Tedaviden önce ceplerinizin boş olması ve tedavi esnasında üzerinizde kredi kartı, cep telefonu gibi elektronik cihazların bulunmaması gerekmektedir.

Yaşlılara ve sistemik sorunu olanlara Gamma Knife Işın Cerrahisi uygulanabilir mi?

İleri yaş sebebiyle cerrahiye bağlı yan etkilerin yüksek olduğu hastalarda, Gamma Knife ışın cerrahisi kullanılmaktadır. Genel anestezi alması riskli olan hastalarda da Gamma Knife tedavisi kullanılabilmektedir.

Gamma Knife Işın Cerrahisi sırasında hasta uyutuluyor mu?

Tedavi süresince hastalar uyutulmazlar. Hasta bu süreçle ilgili aşırı heyecan yaşıyorsa yatıştırıcı ilaç verilebilir. Işın cerrahisi sırasında mikrofon yardımıyla hasta ile iletişimde kalınarak mönitörden izleme yapılmaktadır.

Gamma Knife için hastanın saçı tıraş edilir mi?

Hayır. Hastanın saçının tıraşlanması gerekmemektedir. Saçlar tedavi işlemini etkilemez ve bu işlemden etkilenmezler. 

Gamma Knife sonrasında saç dökülmesi olur mu?

Hayır. Tedaviye bağlı olarak bir saç dökülmesi yaşanmaz.

Gamma Knife Işın Cerrahisi sırasında hasta acı hisseder mi?

Tedavi için gerekli olan Stereotaktik çerçevenin takılması esnasında hasta, başında bir sıkma hisseder fakat bu his 3-5 dakika içerisinde ortadan kalkar. Hasta sadece kafasında ağır bir şapka varmış gibi hisseder. Tedavi esnasında radyasyon ışınlarını görmek ya da hissetmek mümkün değildir.

Gamma Knife Işın Cerrahisi tedavisi ne kadar sürede etkisini gösterir?

Tedavinin etki süresi her hastada farklılık gösterebilmektedir. Gamma Knife’ın etkisi birkaç ay ile birkaç yıl arasında değişebilir. Tedavi olmuş hastalar, doktorun söylediği aralıklarla kontrole gelmelidir.

Gamma Knife güvenilir bir yöntem mi?

890 binin üzerinde hasta bu yöntem ile tedavi edilmiştir. Gamma Knife ile ilgili yüzlerce bilimsel yazı ve makale bulunmaktadır. Yöntemin güvenilirliği ispat edilmiştir. Gamma Knife uygulamasında ölüm riski yüz binde birden azdır ayrıca sakat kalma riski ise güvenilir ellerde %1-2’nin altındadır.

Gamma Knife’ın yan etkisi var mıdır?

Uygulamanın sonrasında radyasyona bağlı olarak tümör dokuda veya normal dokuda geçici şişlikler görülebilmektedir. Bu şişlikler ilaçla tedavi edilebilmekte ve kalıcı bir hasar yaratmamaktadır.

Hasta, Gamma Knife sonrasında normal yaşantısına ne kadar sürede dönebilir?

Işın Cerrahisi tedavisinden bir gün sonra normal sosyal ve iş hayatınıza dönebilirsiniz. Hastanede günübirlik yatış yaparak aynı gün içerisinde taburcu olursunuz.

Gamma Knife ile hangi tip beyin tümörleri tedavi edilir?

Gamma Knife sayesinde iyi huylu beyin tümörleri (meningiomlar, hipofiz adenomları, akustik nörinomlar vs.) ve kötü huylu beyin tümörleri (beyin metastazları, glial tümörler vs.) tedavi edilebilir. Beyin tümörleri haricinde damarsal beyin hastalıkları (arterivenöz malfasyonlar ve kavernomlar) ve fonksiyonel beyin hastalıkları (trigeminal nevralji, parkinsonizmi epilepsi) için de Gamma Knife yöntemi kullanılmaktadır.

Gamma Knife işe yaramadı?

Gamma Knife tek seanslık bir tedavi yönetimidir ve etkisini belirli bir süre içerisinde gösterir. Öncelikle tedavinin etkisini bir süre sonra göstereceğinin bilinmesi gerekir. Bu süreçte tedavinin gidişatı kontrol altında tutulur ve yakından izlenir. Nadir durumlarda tedavinin tekrarlanması gereken vakalar tespit edilebilir, bu durumda da ekstra bir tedavi seansı planlanabilmektedir.

Gamma Knife fiyatı ne kadardır?

Gamma Knife ücreti, SGK tarafından devlet kapsamına alınmıştır. Ancak hastanın karşılaması gereken bir pay çıkabilmektedir. Bu miktar vakaya göre değişiklik göstermektedir, bu konuda net bir yanıt almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gamma Knife’ı devlet karşılıyor mu? Hastanenin SGK ile anlaşması var mı?

Evet. BAU Tıp Göztepe Medical Park Gamma Knife Ünitesi’nde SGK’lı hastalara hizmet verilmektedir.

Gamma Knife uygulaması hakkında genel bilgi almak istiyorsanız Gamma Knife sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Sorularınız için bize yazın.

WhatsApp chat