Gamma Knife Tedavi Merkezi

Gamma Knife Işın Cerrahisi, ülkemizde ilk defa 1997 senesinde kullanılmaya başlanmıştır. İstanbul Marmara Üniversitesi’nde Prof. Dr. Türker Kılıç önderliğinde kullanılan cerrahi yöntem ile 10.000’in üzerinde hasta sağlığına kavuşmuştur.

Ülkemizde kişisel olarak en yüksek sayıda hastanın tedavisini gerçekleştiren Prof. Dr. Türker Kılıç ve ekibinin başarısının altında yatan en önemli sebep; aynı ekibin hem Gamma Knife hem de mikrocerrahi yapabilmesidir.

Gamma Knife hakkında hemen bilgi almak için WhatsApp Bilgi Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz: 0(553) 894 43 43

Tanılara Göre Işın Cerrahisi

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Gamma Knife Merkezi, Prof. Dr. Türker Kılıç ve ekibi sayesinde; AVM, Akustik Nörinom, Glial Tümör, Hipofiz Adenomu, Kavernom, Meningiom, Metastaz ve diğer tanılara sahip toplamda 10.000’den fazla kişiyi bu cerrahi yöntemleri kullanarak iyileştirmeyi başarmıştır.

Gamma Knife ve mikrocerrahi birbirinden farklı iki yöntemdir ve biri diğerinin yerine kullanılmaz. Bazı durumlarda tedavinin olumlu sonuç vermesi için bu iki cerrahi yöntemin bir arada kullanılması gerekir. Bu sebepten dolayı hem Gamma Knife’ı uygulayan hem de mikrocerrahi uygulamasını gerçekleştiren cerrahın aynı kişi olması büyük önem arz eder.

Dünya genelinde Işın Cerrahisi uygulayan merkezlerin yüzde 95’inde Gamma Knife’ı kullanan ve ameliyatı gerçekleştiren kişiler farklıdır. İstanbul Göztepe Medical Park’ta ise birbirini tamamlayan bu iki uygulama, her iki alanda da uzmanlaşmış, aynı cerrahlar gerçekleştirir. Operasyonları yönlendirme konusunda bu durum çok ciddi avantajlar sağlamaktadır.

Neden Gamma Knife?

Gamma Knife’ın Hastalara Sunduğu Avantajlar

  • Kafatası açılmadan uygulanan Işın Cerrahisi sizlere tedavi kesinliği sağlayan bir yöntemdir.
  • Işın Cerrahisini takip eden gün, iş ve sosyal hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • Tedavi sırasında genel anestezi kullanılmaz ve bu sebeple ortaya çıkabilecek risklerden arınmış olursunuz.
  • Hastanede kalacağınız süre günübirlik olacağı için aynı gün taburcu edilebileceksiniz.
  • Hastanede uzun süre kalmayacağınız ve işinize hemen dönebileceğiniz için, tedavinin size maliyeti azalmaktadır.
  • Ekibimiz tarafından uygulanan Gamma Knife ve Açık Ameliyat aynı cerrah tarafından uygulanmaktadır.
  • Birbirini tamamlayan bu iki cerrahi yöntemin aynı cerrah eliyle yürütülmesi, ameliyat sırasında operasyonun gidişatını çok olumlu etkiler.
  • Tedaviden kaynaklı ölü riski %0,1’in, tedaviden kaynaklı kalıcı sakatlık riski %2’nin, tedaviden kaynaklı geçici sakatlık riski ise %3’ün altındadır.

Gamma Knife Nedir?

Kullanımı hızlı ve kolay bir tedavi yöntemi olan Gamma Knife Işın Cerrahisi nedir sorusunun yanıtı ise; beyin-hipofiz tümörlerinin ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ışın cerrahisi sistemi olarak özetlenir.

Bu tedavi yönteminde çok sayıda (192) düşük enerjiye sahip ışın demeti kafatası içerisindeki hastalıklı alana yönlendirilir. Bu sayede hastalıklı bölgede yüksek enerji sağlanır. Gamma Knife, dokuda genetik ve biyolojik değişiklik yaratılmasının tedaviye yönelik kullanılması sistemidir. Düşük enerjili çok sayıda ışın demeti kullanılmasından dolayı, ışının geçtiği beyin dokusunda bir hasar ortaya çıkmaz.

Işın Cerrahisi ile Tedavi Nasıl Uygulanır?

İlk olarak hastanın baş kısmı, tedavi çerçevesi ile sabitlenir. Tedavinin başarıya ulaşması için ışının tam olarak doğru noktaya yönlendirilebilmesi açısından bu konu çok büyük önem taşır. Bu işlem doğrultusunda hastanın ağrı hissetmemesi için çerçevenin kafaya oturduğu noktalara lokal anestezi uygulanır.

Görüntü alma aşamasında ise hastanın MR ve gerekirse Anjiografi görüntüleri alınır. Görüntüler üzerinde kullanılan özel programlar yardımıyla hekim, hastalıklı alana yönelik gerekli planlamasını yapar. Öngörülen planlama yapılınca tedavi aşaması başlar. Planlama sonucu ulaşılan koordinatlar belirlenerek çerçeveye gereken pozisyon verilir. Ardından uygulamalar hastaya anlatılır. Makinenin iç kısmına doğru kaydırılan hasta üzerinde ışın tedavisine başlanır. Her bir ışın gerekli sürede hastalıklı bölgeye uygulandıktan sonra hasta makineden çıkartılır ve başında bulunan çerçevesi alınır. Tedavi esnasında hiçbir ağrı ve sızı hissetmeyen hastaya gerekli öneriler söylenerek taburcu edilir.

Gamma Knife Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Işın Cerrahisi ile hem kötü huylu hem de iyi huylu beyin tümörleri tedavi edilebilmektedir. Gamma Knife Işın Cerrahisi; meningiomalar, hipofiz adenomlari akustik nörinomlar, beyin metastazları, glial tümörler ve daha birçok tümör üzerinde kullanılabilir.

Gamma Knife teknolojisi sayesinde beyin tümörleri haricinde birçok farklı rahatsızlık da tedavi edilebilir. Başlıca kulanım alanlarını, damarsal beyin hastalıkları (arteriovenöz malformasyonlar ve kavernomlar) ve fonksiyonel beyin hastalıkları (trigeminal nevrajli, parkinsonizm epilepsi) oluşturmaktadır.

Gamma Knife Işın Cerrahisinin kullanılabilmesi için tümör çapının 35-40 mm’den düşük olması şartı vardır. Tedavinin etkisi kötü huylu tümörlerde 2-3 ay, damarsal hastalıklarda ise 1-2 sene içerisinde görülmektedir.

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Sorularınız için bize yazın.

FARKI NEDİR?

Gamma Knife’ı, Radyoterapi Işın Tedavisinden Ayıran Başlıca Özellikler

Gamma Knife Işın Cerrahisi ile dokuya anatomik seçicilikle ulaşılır. Bu cerrahi yöntemde sadece hastalıklı dokular gamma ışınına maruz bırakılır. Bu sayede çevrede bulunan sağlıklı dokulara hasar verilmez. Konvansiyonel Radyoterapi Işın Tedavisinde hedeflenen tümörün yanı sıra çevredeki sağlıklı dokular da ışına maruz kalmakta ve tahribat oluşmaktadır.

Normal bir beyin tümörünün 30 seanslık tedavisinde kullanılan enerji miktarı, Gamma Knife yöntemi ile sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirilir. Bu sayede hasta birçok seans yerine sadece tek seferde tedavi edilir.

Anatomik seçicilikte yanılgı payı 0.2 mm gibi çok düşük bir oranda kalmaktadır. Beyin cerrahisinin yöntemlerinden biri ve bir ameliyat çeşidi olan Gamma Knife (Gamma Bıçağı) ismini bu anatomik seçicilikten almaktadır.

Beyin Metastaz Tedavisi Gamma Knife
WhatsApp chat